H I S T O R I A ZWIĄZKU W LATACH
1999 – 2009
Opracowanie: Zenon Bikowski Współpraca: Tadeusz PisarekGeneza powstania.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych w skrócie NSZZP SdN i ZP powstał z inicjatywy grupy pracowników Schroniska dla Nieletnich w Szczecinie.
Pomysł powstania niezależnego, apolitycznego związku zawodowego reprezentującego interesy ekonomiczno-prawne pracowników zakładów dla nieletnich powstał już w 1998r. Inspiracją powstania naszego związku był kompletny brak zainteresowania się naszymi pracownikami i ich sprawami przez ZNP i NSZZ Solidarność.
Powstanie naszego nowego, branżowego Związku Zawodowego było odpowiedzią na doktrynalne i krzywdzące naszych pracowników postępowanie władz i różnego rodzaju organizacji obrony praw dziecka i człowieka. Na wskutek nieodpowiedzialnych działań nadzorów pedagogicznych i w/w organizacji przez schroniska i zakłady dla nieletnich przetoczyła się fala wydarzeń nadzwyczajnych tj. buntów, podpaleń, napadów na naszych pracowników art. W tym też czasie władze przystąpiły do bezprecedensowego pozbawiania naszych pracowników nabytych praw i przywilejów. Odebrano nam praktycznie wszystko:
– sorty mundurowe;
– dopłatę do wyżywienia
– zniżki na komunikację;
– dodatek za uciążliwe warunki pracy;
– próba odebrania nam dodatku za warunki pracy przez jego znaczne obniżenie;
– początek procedury odbierania nam uprawnień do wcześniejszej emerytury.
Resort Sprawiedliwości tłumaczył swoje postępowanie enigmatyczną tendencją do odchodzenia od wszelkich dodatków na rzecz płacy zasadniczej. Tylko że pensje nie rosły a tendencja do zabierania dodatków dotyczyła tylko naszych pracowników. Należy tu wyraźnie podkreślić, że utrzymanie dodatków za trudne warunki pracy dla naszych placówek w obecnym kształcie jest zasługą tylko i wyłącznie naszego związku.
Wypracowany w ciągu pierwszych dwóch lat nasz system organizacyjny Komisja Zakładowa > Zarząd Główny, doskonale się sprawdził w komunikacji pomiędzy naszymi placówkami a Zarządem Głównym, co powodowało szybki przepływ informacji i szybką reakcję na przedstawiane problemy, czego nie posiadają inne organizacje związkowe.
Tworzenie związku – grupa inicjatywna.
W dniu 14 stycznia 1998 r. koledzy ze SdN w Szczecinie rozesłali faksem do naszych placówek informację o swojej inicjatywie tworzenia nowego związku zawodowego. Ponieważ ze strony naszego środowiska było duże zainteresowanie powstaniem nowego związku, dlatego też pomysłodawcy przystąpili do dalszych działań. Wspólnie z radcą prawnym p. Robertem Horodecznym opracowali projekt statutu Związku, który w dniu 8 czerwca 1998 r. został rozesłany do naszych placówek wraz z informacją, że dziewięć zakładów zgłosiło chęć przystąpienia do naszego związku. Następnie grupa inicjatywna kolegów z SdN w Szczecinie w dniu 2 października 1998 r. poinformowała pracowników naszych placówek o gotowości zorganizowania zebrania założycielskiego. :
Ostatecznie termin zebrania założycielskiego ustalono na 29 stycznia 1999 r, koledzy z SdN w Szczecinie przygotowali i zorganizowali Zjazd Założycielski naszego Związku. W zjeździe uczestniczyło czternastu przedstawicieli czterech placówek resocjalizacyjnych:
1. Antoni Cwynar – SdN Łańcut
2. Zenon Bikowski – SdN Łańcut
3. Andrzej Stopiński – ZP Studzieniec
4. Dariusz Mirowski – ZP Studzieniec
5. Marek Łukasiewicz – SdN Sadowice
6. Jan Woźnica – SdN Sadowice
7. Przemysław Becker – SdN Szczecin
8. Tomasz Pędzik – SdN Szczecin
9. Krzysztof Barański – SdN Szczecin
10. Henryk Maćko – Sdn Szczecin
11. Stanisław Wancerz – SdN Szczecin
12. Marta Mazur – SdN Szczecin
13. Marek Kwiatkowski SdN Szczecin
14. Grzegorz Szostak – SdN Szczecin
W trakcie zjazdu uchwalono statut Związku oraz wybrano Zarząd Komitetu Założycielskiego w następującym składzie:
1. Marek Kwiatkowski – przewodniczący
2. Dariusz Mitrowski – I wice przewodniczący
3. Marek Łukasiewicz – II wice przewodniczący
4. Grzegorz Szostak – sekretarz
5. Przemysław Becker – członek zarządu
6. Zenon Bikowski – członek zarządu
W dniu 2 lutego 1999 r. Zarząd Komitetu Założycielskiego złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie wniosek o rejestrację. Pierwsze posiedzenie sądu odbyło się w dniu 29 marca 1999r. Ostatecznie nasz Związek został wpisany do Rejestru Związków Zawodowych postanowieniem z dnia 4 maja 1999 r. Sygn. Akt VII Ns Rej zz pz 26/99.
Pierwsze władze związku – I KZD.
Po zarejestrowaniu Związku Zarząd Komitetu Założycielskiego zorganizował w SdN Warszawa-Okęcie w dniu 21 października 1999 r. I Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych. W trakcie Zjazdu powołano Zarząd Główny w składzie:
1. Marek Kwiatkowski – przewodniczący ZG
Oraz ośmiu członków ZG
1. Tadeusz Pisarek
2. Marek Łukasiewicz
3. + Andrzej Lachowicz
4. Dariusz Mitrowski
5. Grzegorz Szostak
6. +Andrzej Stopiński
7. Krzysztof Barański
8. Tomasz Pędzik
Podjęto uchwały:
– nr 1. zatwierdzającą uchwalony przez Zjazd Założycielski statut Związku,
– nr 2 ustalającą zasady podziału składki członkowskiej,
– nr 3 o przerwaniu obrad i dokończeniu ich w późniejszym terminie w związku z koniecznością realizacji zadań statutowych przez ZG.
Zgodnie z uchwałą nr 3 w dniu 25 października 1999 r. w Szczecinie odbyło się zebranie ZG w trakcie, którego ukonstytuował się ZG w składzie:
1. Marek Kwiatkowski – przewodniczący
2. Grzegorz Szostak – I wiceprzewodniczący
3. Marek Łukasiewicz –wiceprzewodniczący
4. Tadeusz Pisarek – wiceprzewodniczący
5. Dariusz Mitrowski – wiceprzewodniczący
6. Tomasz Pędzik – sekretarz
7. Krzysztof Baranski – skarbnik
8. Andrzej Stopiński – członek ZG
9. Andrzej Lachowicz – członek ZG
Drugą część I Krajowego Zjazdu Delegatów zorganizowano w dniu 16 grudnia 1999r. w Poznaniu, gdzie głównie omawiano program związku. W trakcie obrad zatwierdzono przedstawiony przez przewodniczącego Marka Kwiatkowskiego Program Związku. Przeprowadzono wybory uzupełniające do ZG w ten sposób, aby każdy okręg był reprezentowany przez jednego zastępcę przewodniczącego ZG.
Ostatecznie powstał ZG w następującym składzie z podziałem na poszczególne okręgi:
1. Marek Kwiatkowski – przewodniczący
2. Grzegorz Szostak – wiceprzewodniczący ZG – przewodniczący okręgu poznańskiego
3. Marek Łukasiewicz – wiceprzewodniczący ZG – przewodniczący okręgu dolnośląskiego
4. Tadeusz Pisarek – wiceprzewodniczący – przewodniczący okręgu katowickiego
5. Dariusz Mitrowski – wiceprzewodniczący – przewodniczący okręgu warszawskiego
6. Stanisław Ejsmond – wiceprzewodniczący – przewodniczący okręgu bydgoskiego
7. Tomasz Pędzik – sekretarz ZG
8. Krzysztof Barański – skarbnik ZG
9. Zbigniew Kiełczewski – członek ZG
10. Andrzej Lachowicz – członek ZG
11. Helena Tkaczyk – członek ZG
Wybrano również Krajową Komisję Rewizyjną w składzie:
1. Paweł Maliński
2. Janusz Jurczak
3. Andrzej Pasierb
4. Witold Ludwiczak
W dniu 18 września 2000 r. przewodniczący M. Kwiatkowski wraz z kolegami T. Pisarkiem i M. Łukasiewiczem spotkali się z Ministrem Sprawiedliwości Panem Lechem Kaczyńskim. Rozmowy dotyczyły przeciwdziałania próbie obniżenia naszego dodatku za trudne warunki pracy do 50%. Nasze postulaty spotkały się ze zrozumieniem ówczesnego Ministra Sprawiedliwości i tylko dzięki jego osobistej interwencji dodatek za warunki pracy został utrzymany w obecnej wysokości 65%. Był to pierwszy i bardzo znaczący sukces naszego związku.
Drugi Zjazd.
II Krajowy Zjazd Delegatów zaplanowano na dzień 20 września 2000r. Niestety, przed samym rozpoczęciem Zjazdu na wskutek zawału serca, mimo natychmiastowej pomocy, zmarł nasz kol. Członek ZG Andrzej Lachowicz. Z powodu tego bardzo smutnego wydarzenia II Zjazd Delegatów przełożono na dzień 27 września 2000 r.
Rozpoczynając II Krajowy Zjazd Delegatów w dniu 27 września, pogrążeni w głębokim żalu pożegnaliśmy kol. Andrzeja Lachowicza podczas żałobnej mszy św. odprawionej w intencji zmarłego, w Kaplicy ZP w Poznaniu. W mszy brali udział delegaci ze wszystkich KZ.
W trakcie Zjazdu z kierowania związkiem zrezygnował przewodniczący Marek Kwiatkowski w związku z powierzeniem mu funkcji zastępy dyrektora Schroniska dla Nieletnich w Szczecinie. Rezygnacja została przez delegatów przyjęta z głębokim ubolewaniem i Uchwałą nr 1 Zjazd nadał Kol. Markowi Kwiatkowskiemu tytuł Honorowego Przewodniczącego Związku.
Ze względu na niewielką ilość schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych w naszym kraju oraz uwzględniając koszty funkcjonowania związku i niepraktyczność podziału na okręgi po kilku miesiącach funkcjonowania, zlikwidowano struktury okręgowe.
Zjazd dokonał wyborów uzupełniających w wyniku których ustalono następujący skład Zarządu Głównego:
1. Tadeusz Pisarek – przewodniczący ZG
2. Grzegorz Szostak – I wiceprzewodniczący
3. Dariusz Mirowski – wiceprzewodniczący
4. Marek Łukasiewicz – wiceprzewodniczący
5. Stanisław Ejsmond – wiceprzewodniczący
6. Zenon Bikowski – wiceprzewodniczący
7. Tomasz Pędzik – sekretarz
8. Krzysztof Barański – skarbnik
9. Stanisław Wancerz – członek zarządu
10. Helena Tkaczyk – członek zarządu
11. Zbigniew Kiełczewski – członek zarządu
12. Marek Wypasek – członek zarządu.
Trzeci Zjazd.
III Krajowy Zjazd Delegatów odbył się 5 grudnia 2000 r. w Warszawie. W trakcie zjazdu przewodniczący T. Pisarek przedstawił delegatom sprawozdanie z działalności ZG. Następnie uchwalano tryb i sposób działania ZG oraz kompetencje jego członków.
Czwarty Zjazd
IV Krajowy Zjazd Delegatów odbył się w dniu 26 listopada 2002 r. w Warszawie. W trakcie zjazdu przewodniczący przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności ZG, oraz poinformował o rezygnacji kol. G. Szostaka z funkcji zastępcy przewodniczącego, kol. T. T. Pędzika z funkcji sekretarza ZG, oraz kol. H Tkaczyk z funkcji członka ZG, J. Jurczaka z funkcji członka KKR. W związku z tym przeprowadzono wybory uzupełniające do ZG i ostatecznie wybrano ZG w następującym składzie:
1. Tadeusz Pisarek – przewodniczący ZG
2. Stanisław Wancerz – zastępca przewodniczącego ZG
3. Dariusz Mitrowski – wiceprzewodniczący
4. Marek Łukasiewicz – wiceprzewodniczący
5. Stanisław Ejsmond – wiceprzewodniczący
6. Zenon Bikowski – sekretarz
7. Krzysztof Barański – skarbnik
8. Adam Jemioło – członek zarządu
9. Lucjan Konowalski – członek zarządu
10. Zbigniew Kiełczewski – członek zarządu
11. Marek Wypasek – członek zarządu.
12. Teodor Iwaniuk – członek zarządu
Oraz Krajową Komisję Rewizyjną w następującym składzie:
5. Paweł Maliński
6. Andrzej Soporowski
7. Krzysztof Kania
8. Andrzej Pasierb
9. Witold Ludwiczak
W związku z nowelizacją ustawy o związkach zawodowych Zjazd zobowiązał ZG do opracowania projektu niezbędnych zmian w Statucie Związku i opracowania Ordynacji Wyborczej.
Piąty Zjazd.
V Krajowy Zjazd Delegatów odbył się w dniu 5 listopada 2003 r. w Warszawie. W Związku z rezygnacją z pracy w ZG przez kol. M. WW stronnej dokonano wyborów uzupełniających w wyniku, których uchwałą Nr 5 zatwierdzono następujący skład ZG:
1. Tadeusz Pisarek – przewodniczący ZG
2. Stanisław Wancerz – I zastępca przewodniczącego ZG
3. Dariusz mitrowski – z-ca przewodniczącego
4. Stanisław Ejsmond – z-ca WW stronnej ego
5. Zenon Bikowski – sekretarz
6. Krzysztof Barański – skarbnik
7. Adam Jemioło – członek zarządu
8. Lucjan Konowalski – członek zarządu
9. Zbigniew Kiełczewski – członek zarządu
10. Marek Wypasek – członek zarządu.
11. Teodor Iwanicki – członek zarządu
12. Krzysztof Wolak – członek zarządu
13. Andrzej Wysoki – członek zarządu
Zjazd ten uchwalił zmiany w Statucie Związku, przyjął Ordynację Wyborczą i uchwałą nr 4 przedłużył kadencję wszystkich władz Związku do 30 listopada 2004 r.
Szósty Zjazd . Sprawozdawczo-wyborczy
VI Krajowy zjazd Delegatów odbył się w dniach 24-25 listopada 2004 r. w Wiśle Był to zajazd sprawozdawczo –wyborczy, który wybrał nowe władze Związku w następującym składzie:
Zarząd Główny
1. Tadeusz Pisarek – przewodniczący
2. Stanisław Wancerz – I zastępca przewodniczącego
3. Hieronim Klimacki – II zastępca przewodniczącego
4. Zenon Bikowski – sekretarz
5. Edmund Kopera – skarbnik
6. Paweł Jarecki – członek ZG
7. Artur Wiśniewski – członek ZG
8. Grażyna Frankowicz – członek ZG
9. Marcin Chudziński – członek ZG
10. Maciej Górski – członek ZG
Krajowa Komisja Rewizyjna
1. Paweł Maliński – przewodniczący
2. Andrzej Obłąkowski – członek
3. Krzysztof Kania – członek
4. Włodzimierz Pawłowski – członek
5. Dariusz Mnich – członek
W trakcie Zjazdu minutą ciszy uczciliśmy śmierć naszego Kolegi członka ZG Andrzeja Stopińskiego.
Siódmy Zjazd.
Przełomowym wydarzeniem dla naszego Związku było wstąpienie do Forum Związków Zawodowych. Decyzję o wstąpieniu do tej centrali związkowej podjęliśmy uchwałą nr 1 na VII Krajowym Zjeździe Delegatów w dniu 22. listopada 2006 r. w Warszawie. Zjazd uchwałą nr 2 upoważnił przewodniczącego T. Pisarka do reprezentowania naszego związku w Zarządzie Głównym FZZ. Od tego czasu, po formalnym przyjęciu naszego związku przez ZG FZZ, nasz związek stał się reprezentatywny w rozumieniu ustawy o Komisji Trójstronnej. Działając wspólnie z WZZ Solidarność-Oświata stanowimy Branżę Nauki, Kultury i Oświaty FZZ. Od tego też czasu nasze działania na rzecz pracowników zakładów dla nieletnich odbywają się przy udziale FZZ.
Rok 2007 i 2008 był bardzo pracowity dla kolegów z ZG. Brali oni udział w licznych negocjacjach w MEN, w MS, w MP i PS. W efekcie działań ZG udało się utrzymać nasze pensum na niezmienionym poziomie . Przy wsparciu Pani Minister Beaty Kempy udało się wynegocjować dodatkowe 6 mln. Zł na podwyżki dla naszych pracowników obsługi, administracji i strażników. Okres ten był bardzo aktywny dla naszego Parlamentu, gdzie po zmianie Rządu przystąpiono do zmian legislacyjnych min. Karty Nauczyciela, Ustawy Oświatowej, Ustawy Emerytalnej, co wymuszało obecność przewodniczącego ZG T. Pisarka w licznych posiedzeniach Komisjach Sejmowych. Dzięki osobistemu zaangażowaniu przewodniczącego T. Pisarka umieszczono naszych pracowników pedagogicznych w grupie zawodów, którym przysługują emerytury pomostowe.
Ósmy Zjazd
VIII Krajowy Zjazd Delegatów odbył się w dniu 20 listopada 2008 r. w Warszawie , w trakcie którego uchwałą nr 2, dokonano licznych zmian w statucie Związku oraz przedłużono Kadencję wszystkich władz Związku do grudnia 2009 r.
W dokonanych zmianach statutowych nastąpił historyczny moment otwarcie się naszego związku zawodowego na pracowników MOW i MOS, jako placówek działających na rzecz resocjalizacji nieletnich.
Podjęto uchwałę o zmianie Logo Związku.
W listopadzie 2008 r. kol. A. Paluch zbudował i uruchomił stronę internetową naszego Związku. Nasza strona otrzymała adres; www.nszzpsdnizp.pl /. Na stronie tej znajduje się obecnie wiele informacji dotyczących naszego związku i jego bieżących działań.
Statystyka spotkań.
Od momentu powstania Związku odbyło się:
– osiem Krajowych Zjazdów Delegatów,
– osiem spotkań ZG z przewodniczącymi KZ,
– trzy spotkania ZG ze strażnikami
– dwadzieścia osiem posiedzeń ZG.
Większość naszych spotkań, dzięki gościnności Pana dyr. J Jóźwika odbywała się w SdN Warszawa – Okęcie, za co ZG naszego związku zawodowego wyraża głęboką wdzięczność.
Główne założenia programowe
– prace nad Układem Zbiorowym ( ZG zawiesił prace nad tym projektem ze względu na niebezpieczeństwo pogorszenia się sytuacji ekonomicznej pracowników)
-współpraca z Urzędami Centralnymi, Sejmem, instytucjami działającymi na rzecz resocjalizacji
-stworzenie Karty Praw i Obowiązków Pracowników SdN i ZP( ochrona prawna wszystkich pracowników SdN i ZP)
– polepszenie systemu płacowego pracowników (sprawy dodatków )
– emerytury
– dbałość o życie i zdrowie pracowników
Osiągnięcia NSZZ Pracowników SdN i ZP w pierwszym dziesięcioleciu
Aktywność i determinacja w działaniu Zarządu Głównego NSZZ Pracowników SdN i ZP były podłożem wielu sukcesów naszego związku a przede wszystkim jego promocji i popularyzacji. Nasz związek zawodowy stał się rozpoznawalną „marką” w Sejmie, ministerstwach oraz innych urzędach centralnych. Jeszcze większego znaczenia nabrał nasz związek zawodowy po wstąpieniu do Forum Związków Zawodowych, gdzie duża aktywność przewodniczącego Tadeusza Pisarka na rzecz FZZ pozwoliła dodatkowo promować nasz związek zawodowy.
Wszyscy działacze naszej organizacji związkowej działają społecznie w swoim wolnym czasie i nie korzystają ze stałych urlopów na cele związkowe.
Do największych sukcesów działań naszego związku zawodowego należy zaliczyć:
– spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości, Lechem Kaczyńskim i utrzymanie dotychczasowych dodatków za warunki pracy w naszych placówkach;
– prace w Sejmie i wprowadzenie zmian zapisu Art. 30 ust. 7a , umożliwiającego wydanie rozp. MS o dodatkach;
– wpisanie pracowników pedagogicznych na listę prac w szczególnym charakterze i uzyskanie emerytur pomostowych;
– stałość istnienia i działania naszego związku mimo kilkunastu zmian kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości;
– związek stał się partnerem społecznym dla Sejmu i Senatu RP, Ministerstwa Sprawiedliwości, MEN, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, NIK oraz innych central związkowych;
– stał się członkiem Forum Związków Zawodowych i czynnym uczestnikiem jego działań;
– wynegocjowanie 6 milionów złotych na podwyżki dla strażników i pracowników
obsługi w naszych placówkach.
– zablokowanie w trakcie negocjacji z NEN podniesienia pensum pracowników
pedagogicznych w naszych placówkach.
Opracowania związkowe:
– Setki analiz aktów prawnych, stanowisk związku w stosunku do różnych wydarzeń i postanowień kolejnych rządów
Opracowanie: Tadeusz Pisarek
Zenon Bikowski
Współpraca : Jacek Tyc
Oraz:
– Raport o stanie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich /luty 2005/
Opracowanie: Tadeusz Pisarek
-Projekt reformy systemu placówek resocjalizacyjnych dla nieletnich /2005/
Opracowanie: Zenon Bikowski
-Propozycje zmian systemu resocjalizacji w zakładach dla nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości. /kwiecień 2006/
Opracowanie: Tadeusz Pisarek
– Motywacyjny model funkcjonowania interwencyjnego schroniska dla nieletnich
Opracowanie: Zenon Bikowski
– Artykuły i wykłady na temat podkultury zakładowej i adaptacji nieletnich po wyjściu zakładu
Listopad 2009