Minister Ziobbro w sprawie pracy w niedzielę

Zarząd Główny NSZZ Pracowników SdN i ZP z przykrością informuje Pana Ministra, że odpowiedź na nasze pismo z dnia 12.03.18r w sprawie pracy w niedziele, przesłana do nas przez Departament SRiN uznajemy, delikatnie mówiąc za całkowicie chybioną z merytorycznymi błędami analizy istniejącego prawa w tym zakresie.
Analiza prawa pracy i oświatowego prawa pracy
Wiele uregulowań prawa pracy nauczycieli jest tożsamych z uregulowaniami kodeksu pracy do którego odwołuje się Karta Nauczyciela, Art. 91c. I. W zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Karta Nauczyciela jako Lex specialis reguluje wiele zapisów prawa pracy np. konieczność wolnej co drugiej niedzieli i wiele innych. Dlatego też Karta Nauczyciela nie przepisuje KP w kwestii pracy w niedziele i święta a je tylko doprecyzowuje. Dlatego należy dokładnie przeanalizować zapisy art. 151,11 kodeksu Pracy. Art. 15111. § I. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których mowa w art. 1519a § 3 oraz art. 15110 pkt 1-9 i 11, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
1) w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli;
2) w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego. . 2. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § ł pkt 1, za każdą godzinę pracy w niedzielę.
3. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 2 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § I pkt 1, za każdą godzinę pracy w święto.
§ 4. Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.
Aby prawidłowo zrozumieć skutek „dnia wolnego” dla pracownika za pracę w święto czy niedzielę, należy spojrzeć na skutki finansowe tego wolnego. Praca w święto i w niedziele / niedziela to też święto/ mają ten sam skutek finansowy. Za prace w święto czy w niedzielę, należy udzielić pracownikowi dnia wolnego. Do niedawna taki absolutny wymóg był tylko dla pracy w niedziele, ale kilka lat temu wprowadzono zmianę, gdzie udzielenie dnia wolnego obowiązuje również za prace w święto. W tym miejscu należy wskazać, że już w czasach tzw komuny zdecydowanie lepiej dbano o życie rodzinne i w Kodeksie Pracy z komentarzem w wydaniu Becka, jest uzasadnienie sytuacji dlaczego należy udzielić dnia wolnego za pracę w niedzielę- dlatego aby rodzina mogła razem spędzić dzień, w tym wypadku w zamian za niedzielę. A tutaj Rząd, który ma na ustach frazesy o działaniach na rzecz rodziny a nie daje takiej możliwości pracownikowi i jego rodzinie, lecz raczej okrada z takiej możliwości pracowników.
W 2002 roku nasz związek zawodowy wniósł zapytanie do Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie załączając konkretne przykłady grafików. Ówczesny Dyrektor Dep. Kadr, sędzia Józefowicz, potwierdził naszą interpretację zaznaczając, że za pracę w niedzielę, wychowawcy należy się dodatkowy dzień wolny. Ta interpretacja jednak nie została wprowadzona w życie przez wizytatorów ministerialnych i wizytatorów OZNP. I tak bezprawie stało się codziennością w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Pracę wychowawców w Niedzielę Wielkanocną i inne święta przypadające w niedzielę opisuje § 4 art. 151,11. Prawidłowa interpretacja rekompensaty za pracę w niedzielę konsumowałby problem pracy w święto przydające niedzielę, tak jak Niedziela Wielkanocna, ponieważ rekompensata za to święto np. Niedziela Wielkanocna, byłaby zrealizowana jako rekompensata za prace w niedziele, o czym pisze Kodeks Pracy.
Nasz związek zawodowy będzie dochodził zwrotu wynagrodzeń za przepracowane niedziele kilkanaście lat wstecz, na podstawie specjalnej ustawy. Wychowawca pracujący 35 lat w zakładzie poprawczym przepracowuje ok. 850 niedziel i licząc tylko po 7 godzin to jest ok. 6 tys. godzin. To jest niezapłacone 5 lat pracy. To są potężne pieniądze dla pracowników, którzy przez lata byli i są okradani przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Oczywiście nasz związek zawodowy nie twierdzi, że to tylko wina obecnego Rządu, ale Pan kontynuuje to okradanie wychowawców. Dajemy Panu Resortowi szanse to naprawić.